Home
About Festival
Study Programs
Tuition & Fees
Faculty
Application
Concerts
Orchestras
Competition
Gallery
Partners
Support
Contacts
>
Home
>
Master Classes 2019
>
ARRIVAL INFORMATION
ACCOMMODATION
MEALS
TRANSPORTATION
EVENTS CALENDAR
MASTER CLASSES 2019
CONCERT VENUES
CAMPUS MAP
RIGA AND BEYOND
QUESTIONS & ANSWERS
CONTACT
Faculty/Guest Artists
A-Z Listing
Home
About AB Festival
Stanley Alexandrowicz
Guitar (USA)
Internationally acclaimed guitarist
July 22-27
Dmitri Bashkirov
Piano (Spain/Russia)
Professor - Moscow Conservatory
Queen Sofia (Madrid)
July 24-31
Michael Bulychev-Okser
Piano/Composition
(United States)
Founder/Artistic Director
Alion Baltic Festival
July 10-August 7
Robert Butts
Conductor
Alion Baltic International Orchestra
Music Director - Baroque Symphony Orchestra -
New Jersey
July 18-28
Alexandre Buzlov
Cello (Russia)
2-time Winner - Tchaikovsky International Competition
July 27-August 2
Pui-shan Cheung
Composition (Taiwan/USA)
Lecturer - Asian Music
July 22-27
Yin Cui
Pianist and Educator (China)
July 20-August 5
Rita D'Arcangello
Flute (Italy)
Lecturer - BTU Cottbus
July 10-20
Giuseppe Devastato
Piano (Italy)
Professor - Universitad Alfonso X El Sabio
July 23-29
Antonio di Cristofano
Artistic Director
Grosetto Competition
July 13-17
Patrick Dillery
Flute/Chamber Music
(United States)
July 19-26
Diana El
(United States)
Mezzo-Soprano
July 18-27
Andreas Frölich
Piano (Germany)
Professor at Musikhochschule Köln
July 10-14
Denia Mazzola Gavazzeni
Soprano (Italy)
Teatro La Scala
July 12-17
SEBASTIÁN GIL
Trumpet & Brass Instruments (Spain)
Professor of Trumpry - Canary Islands Conservatory (Spain)
July 23-29
Ivry Gitlis
(Israel/France)
Legendary violin star
August 1-7
Valentina Goncharova
Chamber Music (Estonia)
July 10-August 7
Aleksandr Haskin
Flute (United States)
July 10-20
Aurie Hsu
Composition (United States)
July 24-31
Angelika Klas-Fagerlund
Soprano (Estonia-Finland)
August 4-7
Steven Kemper
Composition Professor
Rutgers University (USA)
July 24-31
Leonid Kerbel
Violin Professor
Royal Conservatories in Brussles and London
August 1-7
Vladimir Kudashev
Bass (Russia)
The Bolshoj Theater
July 26-28
Min Kwon
Piano (South Korea)
Piano Department Chair - Rutgers University
July 27 - August 5
Yang Liu
Violin (China/United States)Winner of Tchaikovsky and China Violin Competitions
July 20-25
Märt-Matis Lill
Composition (Estonia)
Chairman - Estonian Composers Union
July 10-August 7
Pille Lill
Soprano (Estonia)
July 21-25
Miguel Madaleno
Guitar (Portugal)
Lissabon Symphony Orchestra
July 27-3
1
Olga Makarina
Soprano (United States)
Metropolitan Opera Soprano
July 18-27
Jura Margulis
Piano (United States)
Professor - Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien (Austria)
July 23-29
Albert Markov
Violin (United States)
Distinguished Professor - Manhattan School of Music
Internationally acclaimed violinist
July 18-26
Levi-Danel Mägila
Cello (Estonia)
Estonia Chamber Orchestra
July 10-August 5
Yana Mägila
Violin (Estonia)
Estonia Chamber Orchestra
July 10-August 5
Alissa Margulis
Violin (Belgium)
Soloist - EMI Records
July 27-August 2
Marion Melnik
Soprano (Finland)
August 4-7
Marco Misciagna
Violin~Viola (Italy)
July 28-August 2
Elisabeth Möst
Flute (Austria)
Professor - International Academie (ITA) in Göttingen and Academy of Music in Sofia
July 29-August 5
Elena Nesterenko
Piano (Germany)
July 24-31
Vladimir Ovchinnikov
Piano Professor/Chairman
Moscow Conservatory (Russia)
July 21-28
Stanislav Pronin
(Russia/Germany)
Visiting professor - Estonian Academy of Music and Theatre
July 10-28
Raffy "Swap" Ramiro -
Brass Instruments (Philippines/Canada)
July 10-August 5
Rein Roos
Timpani (Estonia)
Principal - National Estonia Symphony Orchestra
July 10-August 7
Atsuko Seta
Piano (Japan~Poland)
July 28-August 5
Sergei Stadler
Violin (Russia)
Gold Medalist -
Tchaikovsky Competition 1982
July 30-August 7
Oleg Sytianko
Flute (Finland)
August 1-7
Sumiko Tajihi
Violin (Japan/United States)
July 30-August 7
Sahoko Sato Timpone
Voice Professor (Japan/USA)
July 15-22
Xin Wang
Piano (China/Germany)
July 15-19
Yi Zheng
Piano (China/USA)
Director of Keyboards - Virginia University
July 10-20
Click here for Registration
Alion Baltic International Music Festival 2019
Master Classes Schedule
Download 2019 Festival brochure
Please see events schedule for lecture-recital, seminars and concerts.
Wednesday
July 11
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Olga Kern (USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Piotr Paleczny (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pascal Nemirovski (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pavel Nersessian (Russia/USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Felix Andrievsky (U.K.)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Krzysztof Wegrzyn (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
12.00 - 16.00
Voice Master classes
Pille Lill (Estonia)
Location - Pille Lill Music
Tallinn, Estonia
Thursday
July 12
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Olga Kern (USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Piotr Paleczny (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pascal Nemirovski (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pavel Nersessian (Russia/USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Felix Andrievsky (U.K.)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Krzysztof Wegrzyn (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Anastasia Kozlova-de Haan (Netherlands)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Viola Master classes
Aleksander Zemtsov (Germany)
Location - Pärnu Kontserdimaja
Pärnu, Estonia
Friday
July 13
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Piotr Paleczny (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pascal Nemirovski (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pavel Nersessian (Russia/USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Felix Andrievsky (U.K.)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Krzysztof Wegrzyn (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Pierre Amoyal (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Aleksander Vinnitsky (Finland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
Saturday
July 14
10.00 - 13.00
Piano Master classes
Piotr Paleczny (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pascal Nemirovski (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Pavel Nersessian (Russia/USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Einar Steen-Nøkleberg (Norway)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Felix Andrievsky (U.K.)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Krzysztof Wegrzyn (Poland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Pierre Amoyal (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Aleksander Vinnitsky (Finland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
12.00 - 16.00
Voice Master classes
Pille Lill (Estonia)
Location - Pille Lill Music
Tallinn, Estonia
Sunday
July 15
10.00 - 13.00
Piano Master classes
Pascal Nemirovski (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Piano Master classes
Pavel Nersessian (Russia/USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Piano Master classes
Michael Bulychev-Okser (USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Einar Steen-Nøkleberg (Norway)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Felix Andrievsky (U.K.)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Pierre Amoyal (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Aleksander Vinnitsky (Finland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Cello Master classes
Antonio Lysy (Argentina)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
12.00 - 16.00
Voice Master classes
Pille Lill (Estonia)
Location - Pille Lill Music
Tallinn, Estonia
Monday
July 16
10.00 - 13.00
Piano Master classes
Pavel Nersessian (Russia/USA)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Piano Master classes
Einar Steen-Nøkleberg (Norway)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Violin Master classes
Felix Andrievsky (U.K.)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Violin Master classes
Pierre Amoyal (France)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Violin Master classes
Aleksander Vinnitsky (Finland)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Cello Master classes
Antonio Lysy (Argentina)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
12.00 - 15.00
Voice Master classes
Marion Melnik (Estonia)
Location - Kanutiaia
Tallinn, Estonia
Tuesday
July 17
10.00 - 12.00
14.00 - 17.00
Piano Master classes
Dmitri Bashkirov (Russia/Spain)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Einar Steen-Nøkleberg (Norway)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Mikhail Voskresensky (Russia)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Pierre Amoyal (France)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Aleksander Vinnitsky (Finland)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Cello Master classes
Antonio Lysy (Argentina)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Viola Master classes
Aleksander Zemtsov (Germany)
Location - Pärnu Kontserdimaja
Pärnu, Estonia
Wednesday
July 18
10.00 - 12.00
14.00 - 17.00
Piano Master classes
Dmitri Bashkirov (Russia/Spain)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Einar Steen-Nøkleberg (Norway)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Mikhail Voskresensky (Russia)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Eugene Choi (South Korea/Germany)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Pierre Amoyal (France)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Aleksander Vinnitsky (Finland)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Cello Master classes
Antonio Lysy (Argentina)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Viola Master classes
Aleksander Zemtsov (Germany)
Location - Pärnu Kontserdimaja
Pärnu, Estonia
10.00 - 13.00
Clarinet Master classes
Julian Milkis (Canada)
Location - TBA
Riga, Latvia
Thursday
July 19
10.00 - 12.00
14.00 - 17.00
Piano Master classes
Dmitri Bashkirov (Russia/Spain)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Einar Steen-Nøkleberg (Norway)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Mikhail Voskresensky (Russia)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Eugene Choi (South Korea/Germany)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Anastasia Kozlova-de Haan (Netherlands)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Aleksander Vinnitsky (Finland)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Cello Master classes
Antonio Lysy (Argentina)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Viola Master classes
Aleksander Zemtsov (Germany)
Location - Pärnu Kontserdimaja
Pärnu, Estonia
10.00 - 13.00
Clarinet Master classes
Julian Milkis (Canada)
Location - TBA
Riga, Latvia
Friday
July 20
10.00 - 12.00
14.00 - 17.00
Piano Master classes
Dmitri Bashkirov (Russia/Spain)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Mikhail Voskresensky (Russia)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Eugene Choi (South Korea/Germany)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Igor Pikayzen (USA)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Viola Master classes
Michael Kugel (Netherlands)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 13.00
Clarinet Master classes
Julian Milkis (Canada)
Location - TBA
Riga, Latvia
12.00 - 16.00
Voice Master classes
Anna Shafajinskaya (Canada)
Location - TBA
Riga, Latvia
Saturday
July 21
10.00 - 12.00
14.00 - 17.00
Piano Master classes
Dmitri Bashkirov (Russia/Spain)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Mikhail Voskresensky (Russia)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Piano Master classes
Graham Scott (U.K.)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Violin Master classes
Igor Pikayzen (USA)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 12.00
14.00 - 16.00
Viola Master classes
Michael Kugel (Netherlands)
Location - TBA
Riga, Latvia
10.00 - 13.00
Clarinet Master classes
Julian Milkis (Canada)
Location - TBA
Riga, Latvia
12.00 - 16.00
Voice Master classes
Anna Shafajinskaya (Canada)
Location - TBA
Riga, Latvia
Sunday
July 22
11.00 - 14.30
(with break)
Alion Baltic Orchestra rehearsal
Maestro Robert Butts (USA)
House of Blackheads - White Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Piano Master classes
Vladimir Ovchinnikov (Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10142 Tallinn, Estonia
11.00 - 15.30
Violin/Viola Master classes - Day 3
Albert Markov (USA)
House of Blackheads - Olaf Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
11.00 - 13.00
Voice Master class
Olga Makarina (Metropolitan Opera)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.30 - 15.30
Voice Master class
Pille Lill (Estonia)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
10.30 - 12.30
Violin Master classes
Stanislav Pronin (Canada/Germany)
Kanutiaia Noortemaja - Room 3 (4th floor)
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.00 - 16.00
Flute Master classes
Patrick Dillery (USA)
Kanutiaia Noortemaja - Room 3
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
Monday
July 23
11.00 - 14.00
Violin/Viola Master classes
Albert Markov (USA)
House of Blackheads - Olaf Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
14.00 - 16.00
Violin/Viola Master classes
Elio Orio (Italy)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10142 Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Piano Master class
Yin Cui (China)
Kanutiaia Noortemaja - Room 3
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
11.00 - 13.00
Voice Master class
Olga Makarina (Metropolitan Opera)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.30 - 15.30
Voice Master class
Pille Lill (Estonia)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.00 - 16.00
Flute Master classes
Patrick Dillery (USA)
Kanutiaia Noortemaja - Room 3
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
Tuesday
July 24
10.00 - 13.00
(with break)
Alion Baltic Orchestra rehearsal
Maestro Robert Butts (USA)
House of Blackheads - White Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
13.30 - 16.30
Violin/Viola Master classes
Albert Markov (USA)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.00 - 15.00
Violin/Viola Master classes
Elio Orio (Italy)
House of Blackheads - Olaf Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Piano Master class
Vladimir Ovchinnikov (Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
11.00 - 13.00
Voice Master class
Olga Makarina (Metropolitan Opera)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.30 - 15.30
Voice Master class
Pille Lill (Estonia)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Trumpet Master classes
Sebastian Gil Armas (Spain)
Kanutiaia Noortemaja - Room 4
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.00 - 15.00
Brass/Guitar master classes
Rafael Ramiro (USA)
Kanutiaia Noortemaja - Room 4
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
Wednesday
July 25
15.00 - 17.00
(Dress Rehearsal with Soloists)
Alion Baltic Orchestra rehearsal
Maestro Robert Butts (USA)
House of Blackheads - White Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
16:00-18:00
Piano Master class
Dmitri Bashkirov (Spain/Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
12.30 - 15.30
Piano Master class
Vladimir Ovchinnikov (Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
11.00 - 13.00
Voice Master class
Olga Makarina (Metropolitan Opera)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.30 - 15.30
Voice Master class
Pille Lill (Estonia)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
10.00 - 13.00
Trumpet Master classes
Sebastian Gil Armas (Spain)
Kanutiaia Noortemaja - Room 4
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
13.00 - 15.00
Brass/Guitar master classes
Rafael Ramiro (USA)
Kanutiaia Noortemaja - Room 4
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
Thursday
July 26
13.00 - 16.00
(With break)
Alion Baltic Orchestra rehearsal
Maestro Robert Butts (USA)
House of Blackheads - White Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
16:00-18:00
Piano Master Class # 2
Dmitri Bashkirov (Spain/Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
12.30 - 15.30
Piano Master class
Vladimir Ovchinnikov (Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
12.30 - 15.30
Piano Master class
Julia Mustonen-Dahlkvist (Sweden)
Kanutiaia Noortemaja - Room 3
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
11.00 - 13.00
Voice Master class
Olga Makarina (Metropolitan Opera)
Kanutiaia Noortemaja - Small Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
Friday
July 27
11.00 - 14.00
Voice Master class
Vladimir Kudashev
(Bolshoj Theater, Russia)
House of Blackheads - White Hall
Pikk 26, Tallinn, Estoni
14.30 - 17.00
(Dress rehearsal
with soloists)
Alion Baltic Orchestra rehearsal
Maestro Robert Butts (USA)
House of Blackheads - White Hall
Pikk 26, Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
16:00-18:00
Piano Master Class # 2
Dmitri Bashkirov (Spain/Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
12.30 - 15.30
Piano Master class
Vladimir Ovchinnikov (Russia)
Kanutiaia Noortemaja - Main Hall
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
10.00 - 12.00
Piano Master class
Julia Mustonen-Dahlkvist (Sweden)
Kanutiaia Noortemaja - Room 3
Aia 12, 10111, Tallinn, Estonia
12.30 - 14.30 PM
Piano Master Class
Elena Nesterenko (Germany)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Saturday
July 28
13.00 - 15.00
Piano Master Class # 4
Dmitri Bashkirov (Spain/USA)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
15.30 - 17.30 PM
Piano Master Class # 1
Min Kwon (South Korea/USA)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Sunday
July 29
10.00 - 12.00
Piano Master Class # 5
Dmitri Bashkirov (Spain/USA)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
12.00 - 14.00 PM
Piano Master Class # 2
Xin Wang (Germany)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
14.00 - 16.00 PM
Violin Master Class # 1
Alyssa Margulis (Belgium)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
16.00 - 18.00 PM
Cello Master Class # 1
Alexander Bouzlov (Russia)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Monday
July 30
10.00 - 12.00
Piano Master Class # 6
Dmitri Bashkirov (Spain/USA)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
12.00 - 14.00 PM
Piano Master Class # 2
Min Kwon (South Korea/USA)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
14.00 - 16.00 PM
Violin Master Class # 2
Alyssa Margulis (Belgium)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
16.00 - 18.00 PM
Cello Master Class # 2
Alexander Bouzlov (Russia)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Tuesday
July 31
13.00 - 15.00
Piano Master Class
Michael Bulychev-Okser (USA)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
15.30 - 17.30 PM
Piano Master Class # 3
Min Kwon (South Korea/USA)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Wednesday
August 1
10.00 - 13.00
Violin Master Class #1
Sergei Stadler (Russia)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
14.30 - 17.30 PM
Violin Master Class #1
Ivry Gitlis (Israel/France)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Tuesday
August 2
10.00 - 13.00
Violin Master Class #2
Sergei Stadler (Russia)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
14.30 - 17.30 PM
Violin Master Class #2
Ivry Gitlis (Israel/France)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Tuesday
August 3
10.00 - 13.00
Violin Master Class #3
Sergei Stadler (Russia)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
14.30 - 17.30 PM
Violin Master Class #3
Ivry Gitlis (Israel/France)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Tuesday
August 4
11.00 - 14.00
Violin Master Class #1
Leonid Kerbel (Belgium)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
14.30 - 17.30 PM
Violin Master Class #4
Ivry Gitlis (Israel/France)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Tuesday
August 5
11.00 - 14.00
Violin Master Class #2
Leonid Kerbel (Belgium)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
14.30 - 17.30 PM
Violin Master Class #5
Ivry Gitlis (Israel/France)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Tuesday
August 6
13.00 - 15.00
Piano Master Class #1
Leonel Morales (Spain)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
15.30 - 17.30 PM
Saxophone Master Class #1
Raffy Ramiro (Philippines/Canada)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Tuesday
August 7
13.00 - 15.00
Piano Master Class #2
Leonel Morales (Spain)
Tallinn G. Ots Music College
Vabaduse väljak 4, 10142 Tallinn, Estonia
15.30 - 17.30 PM
Saxophone Master Class #2
Raffy Ramiro (Philippines/Canada)
Chamber Hall - Russian Cultural Center
Mere pst. 5, Tallinn, Estonia
Alion Baltic International Music Festival reserves the right to change the Master classes program.